Portal 37A
Jeden z większych, pałacowych portali francuskich, kształtem nawiązujący do późnego baroku*).
Niezbyt skomplikowana sylwetka, o płaskim, jednolitym licu, ozdobiona łamiącym się wałkiem archiwolty oraz wyraźnymi rzeźbami powyginanych roślin morskich.
Prezentowany portal kominkowy wykonany został z białego, krystalicznego marmuru *) Tak przeobrażonemu, dającemu się rzeźbić i polerować kamieniowi dodają smaku siwe żyłkowania i przerosty.
Szczegółowy opis części portalu:
- Prostokątna płyta cokołu, ułożona na niskiej podstopnicy. Cokół o wymiarach 150 - długość, 35 - szerokość, określa rozmiar portalu
- Jednolite podpory , od wewnątrz obramowane fazowanym wałkiem, pośrodku udekorowane głęboko wcinającą się płaskorzeźbą. Powyginane formy stylistyczne płaskorzeźb, motywem roślin sugerują kształt istot morskich. - w ornamentach późnego baroku i rokoko bardzo często stosowano figury muszli, wodorostów, kogucich grzebieni.
- Zdobione płaskorzeźbą nadproże – w formie falującego łuku archiwolty, pokrytego typową dla epoki dekoracją z centralnie umieszczoną muszlą w kształcie pawiego ogona oraz z wyrastających z kwiatowego pąku, rozłożonych po bokach, gałązek laurowych liści.
- Plaski gzyms - najwyższa - 132 cm, pozioma, jednopłytowa, powyginana półka, od góry zaokrąglona kapinosem, od dołu czterokrotnie fazowana linią falujących schodków.
- Szerokie obramienie wkładu grzewczego tworzą:
od spodu - wysoki próg stylobatu oraz leżąca na nim - będąca dodatkiem - wąska płyta
po bokach i u góry - ukośne płyty maskujące, które po odpowiednim docięciu i ułożeniu, powinny pasować do wielkości drzwiczek paleniska.