Portal 20

Portal w stylu empire / cesarskim / wzorowany na kominkach z czasów napoleońskich / Wykonany został z białego lub beżowego marmuru z siwymi przerostami, występuje również w innej kolorystyce, drobnoziarnistego, szarego piaskowca. Model posiada kolumny wykonane w porządku jońskim.

  1. Podstawa cokołu o rozmiarze 152cm x 35 cm, leżąca bezpośrednio na podłodze, najczęściej bez podstopnicy.
  2. Pionowe podpory wspierające belkowanie w postaci przyklejonych do wąskich lizen dwóch smukłych kolumn, wykonanych w porządku jońskim i ustawionych na niskich, prostokątnych płytach plint. Okrągłe bazy kolumn, profilowane podwójnymi echinusami przechodzą w żłobkowane trzony zakończone analusami . Wyżej znajdują się pozbawione zdobień głowice/ kapitele / z osadzonymi na nich podwójnymi wolutami / ślimacznicami/.
  3. Pozioma część portalu - belkowanie stanowią:
    • dolna część - składająca się z dwupłytowego, wąskiego architrawu /epistylu / wraz z podobnymi, wyraźnie wysuniętymi nad kolumnami górnymi plintami.
    • środkowa część - w postaci fryzu, z wyraźnie wysuniętymi prostokątnymi impostami na przedłużeniu kolumn. Elementem dekoracyjnym profilowanego fryzu jest wieniec laurowy z szarfami *) oraz podwieszonymi po bokach girlandami. Profilowane w ramki imposty posiadają również dekoracje w formie okrągłych rozet.
    • górna część – to czterokrotnie profilowany, łamany gzyms, ułożony w postaci stopniowo rozszerzających się ku górze kolejnych płyt.
  4. Obramienie maskownicy stanowią: jednolity, bez kapinosa cokół – próg podpierający wkład grzewczy, oraz ukośnie ustawione płyty maskujące dylatację między obudową portalu, a wkładem.

Formularz kontaktowy

Wszystkie formy kontaktu