Portal 17

Przykład autorskiego pomysłu firmy, opartego na adaptacji kilku wzorów stylistycznych, z dominacją baroku i regencji oraz z zastosowaniem pilastrów wykonanych w porządku toskańskim. Model odpowiada architekturze czasów wiktoriańskich. Prosty, kształt nadproża z gładkim fryzem, przyozdobionym szlaczkiem w postaci poziomego rowka kanelury*), daje łagodną, nieskomplikowana kompozycję. Wykonany w starannie dobranym kolorze białego, beżowego, kremowego i tzw. drewna tekowego, gładkiego marmuru, koncentruje na sobie szczególną uwagę.

 1. Dwa schody ułożonych na sobie stopni cokołu, o wymiarach dolnej płyty 158 cm x 30 cm / poziomy rozmiar portalu/, ustawionych na cofniętych podstopnicach.
 2. Pionowe podpory w formie płaskich, czworokątnych pilastrów, stojących na klockach plint . Wtopione w ściany lizen pilastry wykonane są w porządku rzymsko – doryckim, wyróżniając się charakterystycznymi na trzonie dwoma pionowymi kanelami / żłobkami /. Trzony pilastrów przechodzą delikatnie fazowanymi uskokami w poduszkowe; na dole bazy i u góry głowice.
 3. Skromnie zdobione, subtelne nadproże – w postaci:
  • wąskiej, wyprofilowanej płyty architrawu,
  • umieszczonego na nim jednolitego, szerokiego fryzu, ozdobionego tylko linią wygiętej w środku rowka kaneli /żłobka/,
  • najwyższej / 119,5 cm / trójczęściowego gzymsu, fazowanego na brzegu simą *).
  Wysunięty ponad lico, szeroki na 30 cm blat gzymsy stanowiąc wygodną półkę dla stawiania na nim kominkowych ozdób.
 4. Obramienie maskujące w postaci:
  • stałych płyt ozdobionych linią wypukłego półwałka, tworzącego u góry, w dolnej części nadproża łagodny łuk archiwolty ;
  • podpierającego wkład grzewczy trzeciego progu - stylobatu / na zdjęciu powyżej brak / ;
  • dosuniętych do wkładu, ruchomych płyt maskownic…

Formularz kontaktowy

Wszystkie formy kontaktu