Portal 15C

Kominki z przełomu XVIII i XIX w. miały ozdobne portale o prostych kształtach, na których rysował się często motyw z wieńcem i girlandami. Nawiązujący do okresu regencji w Anglii, jak również do okresu cesarstwa we Francji MODEL 15 c jest zestawieniem elementów wprowadzonych w wyżej opisanych MODELACH z serii „15”. Stanowi ich wzbogaconą wersję z dominującymi półkolumnami, podpierającymi nadproże z wieńcem i girlandami.

Portal 15 c jest wykonany z marmuru o kolorze beż, lub z trawertynu.

Części portalu:

  1. Płyta cokołu o wymiarach 160 cm x 30 cm / poziomy rozmiar portalu/, położona na niskiej, cofniętej podstopnicy.
  2. Pionowe podpory w postaci smukłych, jednostajnych półkolumn, kształtem sugerującym porządek rzymsko - dorycki. W ustawionych bezpośrednio na cokole, ich sylwetkach wyróżniają się - na dole wysokie, półokrągłe bazy, zakończone podwójnymi pierścieniami, u góry niskie głowice z podwójnymi pierścieniami analusów*). Natomiast jednakowe na całej wysokości trzony półkolumn ozdobione są trzema głębokimi żłobkami. Wtopione w ściany lizen sylwetki półkolumny stanowią dominujące elementy całego portalu.
  3. Pozioma część portalu - belkowanie stanowią:
    • dolna część - składająca się z jednopłytowego, wąskiego architrawu, o łagodnie zaokrąglonych krawędziach.
    • środkowa część - w postaci wysokiego fryzu i lekko wysuniętych, prostokątnych impostów na przedłużeniu półkolumn. Powierzchnię wtopionego w imposty fryzu zdobi rzeźbiony wieniec laurowy z szarfami i podwieszonymi po bokach, falującymi girlandami. Gładkie powierzchnie impostów zdobią wyraźne rozety z dużymi, wypukłymi środkami kwiatostanu.
    • najwyższa, pozioma część portalu – dwupłytowy, trzykrotnie fazowany gzyms, stopniowo ku górze wystający ponad lico portalu. Pośrodku gzymsu wyrzeźbiony jest kimation, w postaci jednolitego ornamentu z wolich oczek. Górna płyta gzymsu sięga wysokości 130 cm i stanowi szeroką na 30 cm półkę dla postawienia ozdób.
  4. Obramienie stanowią- potrójnie fazowana szerokim profilem, ucięta od dołu rama, schowany za nią - na dole niski i wąski próg, zaś u góry i po bokach ukośne płyty maskownic…

Formularz kontaktowy

Wszystkie formy kontaktu